قيمت ورق آهن انواع و کاربرد آن را در اين نوشته موردبررسي قرار مي‌دهيم. با آهن آلات شکوهيان همراه باشيد. ورق آهن عموماً به دو دسته اصلي ورق سرد و گرم تقسيم مي‌شود. در بازار آهن آلات ورق آهني را با عنوان ورق فولادي نيز مي شناسند زيرا فولاد آلياژي از آهن است که ويژگي هاي زيادي نسبت به آهن خام دارد و 95 درصد محصولات في را از فولاد مي سازند.


نورد يکي از روش‌هاي شکل‌دهي به فات است. در اين روش شمش فولادي (شمشه/ اسلب/ شمشال) از بين غلتک‌هايي عبور داده مي‌شوند تا به ضخامت و طول موردنظر برسند.


سرد يا گرم بودن ورق به روش ساخت و توليد آن بستگي دارد. به ورق‌هاي فولادي که طي فرايند نورد گرم توليد مي‌شوند، ورق گرم گفته مي‌شود که خروجي آن ورق سياه است؛ و به ورق‌هاي فولادي که طي فرايند نورد سرد توليد مي‌شوند، ورق سرد مي‌گويند.


براي مشاهده قيمت ورق آهن 1 ميل، قيمت ورق آهن 5 ميل، قيمت ورق آهن اصفهان، قيمت ورق آهن گيلان واطلاع از قيمت ورق آهن به روز بازار آهن پيج اينستاگرام را دنبال کنيد.


ورق گرم:


ورق آهني است که طي فرايند نورد گرم توليد مي‌شود.


ورق سياه:


در بازار آهن‌آلات ورق گرم را با نام ورق سياه نيز مي‌شناسند. از ورق‌هاي پرکاربرد در صنايع مختلف به شمار مي‌رود. به دليل اينکه پس از فرايند نورد گرم (تحت حرارت بالا و عبور از ميان غلتک‌ها) فولاد سطحي مات به خود مي‌گيرد، به آن ورق سياه مي‌گويند. براي اطلاع از قيمت ورق سياه با شماره هاي درج شده در اين صفحه تماس بگيريد.


ورق سياه چه کاربردي دارد؟


در بسياري از صنايع مادر از ورق سياه استفاده مي‌شود:


ü     صنايع خودروسازي: براي توليد بدنه خودرو، کف خودرو


ü     براي توليد لوله‌هاي درزدار


ü     براي ساخت انواع پروفيل


ü     براي ساخت تانکر


ü     در صنايع کشتي‌سازي


 ورق ضد سايش (ورق هاردوکس):


ورق هاردوکس: نوعي ورق فولادي است که داراي سختي، انعطاف‌پذيري و جوش‌پذيري بالايي است. اگر قصد خريد ورق داريد و به دنبال قيمت ورق آهن با خصوصيت ضد سايش هستيد؛ در جاي درستي قرارگرفته‌ايد. کارشناسان فروش ما بهترين قيمت بازار را به شما پيشنهاد مي‌دهند.


ورق آهن ضد سايش نوعي ورق آلياژي است که مقاومت آن به سايش و ضربه بالا بوده و سختي بالايي دارد. مواد تشکيل‌دهنده آلياژ ورق هاردوکس شامل کربن، نيکل، سيليسيم، منگنز، کروم، موليبدن فسفر، گوگرد و بور است. اين نوع ورق براي مواردي که نياز به تحمل و دوام آوردن در شرايط دشوار و تحت سايش و ضربه باشد، کاربرد دارد. مثلاً در معدن سنگ، نوار نقاله، حمل مواد و ساخت‌وساز و در مواردي که نياز به طول عمر بالا باشد؛ کاربرد دارد. براي توليد ورق ضد سايش، ورق آلياژي که داراي سختي و ضربه‌پذيري بالايي باشد را تحت عمليات مکانيکي مختلف ساييده تا تمام ذرات روي آن کنده و جدا شوند. بعدازاين عمليات محصول مقاومت بالايي نسبت به سايش به دست مي‌آورد.


ورق اسيد شويي:


 ورقي که طي فرايند نورد گرم توليد مي‌شود عموماً به رنگ مات بوده و چربي، زغال و ناخالصي‌هايي روي سطح آن وجود دارد (به دليل گرم کردن و پاشيدن آب براي سرد کردن فولاد پوسته‌پوسته مي‌شود و اکسيد آهن روي ورق جمع مي‌شود). در فرايند اسيد شويي، آلودگي‌هاي سطح ورق با اسيدکلريدريک شسته و زدوده مي‌شود. پس از اسيد شويي سطح ورق مقداري براق‌شده و تقريباً شبيه به ورق روغني (ورق سرد) مي‌شود.


ورق اسيد شويي چه کاربردي دارد؟


براي توليد ورق روغني از آن استفاده مي‌شود


براي توليد لوله‌هاي نفت گاز، استفاده در صنايع کشتي‌سازي، ساخت رينگ و شاسي خودرو مورداستفاده قرار مي‌گيرد.


ورق مخزني و آتشخوار:


ورق مخزني نوعي ورق آلياژي است که در صنايع مخزن سازي بيشترين کاربرد را دارد. اين ورق در دو گرد 60 و 70 بيش از گريدهاي ديگر در بازار وجود دارد. ورق مخزني را با نام ورق آتشخوار نيز مي‌شناسند.


وقتي نياز به تحمل دما و فشار بالا باشد، فولاد آتشخوار (مخزني) مطرح مي‌شود.


ورق مخزني (آتشخوار) در گريدهاي مختلف توليد مي‌شود و تفاوت اين گريدها در ميزان تحمل فشار و دماي بالا، قابليت عدسي شدن، تست کششي و تست ضربه است. در گريدهاي بالا کيفيت ورق بيشتر و قابليت‌هاي فوق افزايش مي‌يابند.


ورق مخزني در دو حالت رول و شيت در بازار وجود دارد. مورداستفاده اين نوع ورق در مخازن صنايع نفت و گاز و پتروشيمي است. از نمونه­هاي استاندارد ورق مخزني مي‌توان به ورق‌هاي A516 GR70-60,A283,A285,17MN4,


ورق دريايي:


 نوعي ورق فولادي است که داراي ضخامت کم، مقاوم در برابر خوردگي و زنگ زدن، قابليت جوش‌پذيري و برش پذيري بالا مي‌باشد. استحکام ورق دريايي بالا است و نسبت به مواد شيميايي و در تماس با آب شور دريا مقاومت بالايي دارد. به همين دليل در يدک‌کش، فانوس‌هاي دريايي، سکوهاي نفتي، لوله‌هاي انتقال آب، نفت و گاز دريا به خشکي، شناورها و اين قبيل موارد کاربرد دارد.


انواع ورق دريايي با نام هاي:


·        ورق GL-A


·        ورق A36


·        ورق LR_A


·        ورق GL-A


·        ازنظر ساختاري در بالاترين درجه قرار دارد و منحصراً در صنايع ساخت کشتي و زيردريايي کاربرد دارد.


·        ورق a36 نسبت به ورق LG-A داراي مقاومت کمتري است. در اسکله‌سازي مورداستفاده قرار مي‌گيرد.


·        ورق LR-A ازنظر مقاومت شبيه ورق GL-A است. توان کششي بالايي نيز دارد.


ورق کاور پليت(اسلب):


از ورق­هاي آهني پرکاربرد صنايع است که آن را با نام تختال نيز مي­شناسند. معمولا اسلب را از st37 مي­سازند. همانطور که مي­دانيد تختال يکي از محصولات نيمه ساخته و مياني است که براي ساخت محصولات ديگر از آن استفاده مي‌شود؛ ورق کاورپليت به‌عنوان محصول پايه براي ساخت ورق سياه به کار برده مي‌شود.


ورق آجدار:


به ‌نوعي ورق که در سطح آن برجستگي‌هايي با شکل هندسي خاص با نظم و ترتيب ديده مي‌شود. معمولاً سطح ورق صاف است و حرکت کردن روي آن و قرار دادن و نگه‌داشتن اجسام بر روي آن دشوار است. چراکه به دليل صاف بودن سطح ورق، اجسام به‌راحتي ليز مي‌خورند. براي همين سطح ورق را آجدار مي‌کنند تا در کاربردهايي که نياز به قرار دادن اجسام و يا حرکت کردن روي آن نياز باشد، استفاده شود.


ورق آجدار را مي‌توان هم از ورق سياه (نورد گرم) و هم از ورق روغني (نورد سرد) توليد کرد. اين به کاربرد ورق بستگي دارد.


معمولاً ورق آجدار را با عبور دادن ورق معمولي از ميان غلتک‌هاي مخصوص (غلتک آج زني) توليد مي‌کنند.


ورق آجدار چه کاربردي دارد؟


در کف آسانسورها، کف کشتي، پله‌ها، پله‌هاي اضطراري، کف پل عابر پياده؛ کف اتاق کاميون و يا وانت و در کف دستگاه‌هاي صنعتي مورداستفاده قرار مي‌گيرد.


ورق سرد:


 طي فرايند نورد سر توليد مي‌شود. پس از گرم شدن فولاد تا دماي بالا و شکل‌دهي اوليه، در دماي اتاق سرد مي‌کنند، سپس از ميان غلتک‌هاي مختلفي عبور مي‌دهند. به دليل اينکه فولاد در دماي پايين و تحت‌فشار و کشش غلتک‌ها تغيير شکل مي‌دهد و به فرم نهايي تبديل‌شده و سطح آن صيقلي مي‌شود.


ورق روغني:


در بازار آهن ورق سرد را با نام ورق روغني نيز مي‌شناسند. ظاهر اين ورق براق و صيقلي است به همين دليل به آن ورق روغني و يا ورق سفيد هم مي‌گويند. قيمت ورق آهن روغني تحت تاثير فاکتورهايي مثل ضخامت، وزن، ابعاد، کارخانه سازنده و استاندارد ساخت است. نوسانات بازار آهن در مورد ورق روغني نيز صدق مي کند. بنابراين براي اطلاع از قيمت دقيق با ما تماس بگيريد.


ورق گالوانيزه:


 نوعي ورق سرد نورديده است. ورق روغني (ورق سرد) را به وسيله لايه‌اي از ف روي مي‌پوشانند تا در برابر خوردگي و زنگ زدن مقاوم شود. به ورق خروجي اين فرايند ورق گالوانيزه مي‌گويند. ضخامت لايه روي حدود چند ميکرون است و هرچه اين ضخامت بيشتر باشد کيفيت ورق گالوانيزه نيز بالاتر خواهد بود. به اندازه ضخامت ف روي، کوتينگ مي‌گويند. ورق گالوانيزه چيني داراي کوتينگ بين 100 تا 120 و ورق‌هاي ژاپني، هندي و کره‌اي تا 180 کوتينگ هم ساخته مي‌شوند. هرچه ضخامت پوشش روي بيشتر باشد قيمت ورق گالوانيزه هم بيشتر مي شود.


ورق گالوانيزه چه کاربردي دارد؟


در صنايع اتوميبل، حمل‌ونقل؛ کشاورزي، کاغذ و لوله، سقف سوله، بيلبوردهاي تبليغاتي، براي ساخت لوازمي مثل لوله بخاري، کانال کولر، کابينت آشپزخانه، مخازن نگهداري آب، لوله‌هاي آب و کاربردهايي که احتمال خوردگي و زنگ‌زدگي در آن وجود دارد؛ استفاده مي‌شود.


همچنين ورق گالوانيزه را فرم مي‌دهند و ورق کرکره‌اي تولدي مي‌شود که از آن براي ساخت سقف شيرواني استفاده مي‌شود.


ورق رنگي:


 با رنگ زدن (پاشين رنگ روي آن در کوره‌هاي خاص) ورق گالوانيزه، ورق رنگي ساخته مي‌شود. قسمت روي ورق را به ضخامت 20 الي 25 ميکرون و قسمت پشت ورق را به ضخامت 7 الي 15 ميکرون با رنگ پوشش مي‌دهند.


رنگ زدن ورق گالوانيزه آن را در برابر خوردگي مقاوم‌تر کرده و از اين ورق مي‌توان در محيط‌هاي اسيدي و قليايي که خورندگي بالايي دارند، يا محيط‌هايي که داراي رطوبت بالايي هستند و يا مصارفي که زيبايي ظاهري آن مهم است؛ استفاده کرد. براي اطلاع از قيمت ورق رنگي، انواع موجود در بازار و سفارش پيش فاکتور، با اين شماره تماس بگيريد: 09033090049


ورق رنگي چه کاربردهايي دارد؟


در صنايع ساختماني، سقف و ديوار انبارها و کارگاه‌ها، براي ساخت سقف کاذب، براي استفاده در نما داخلي و خارجي ساختمان‌ها


براي توليد لوازم‌خانگي، بدنه خارجي يخچال، آبگرمکن، اجاق‌گاز، ماشين لباس‌شويي و.


براي ساخت کابينت، تجهيزات اداري و پارتيشن‌بندي و بدنه کامپيوتر


در صنايع حمل‌ونقل: براي ساخت کانتينر، سردخانه‌ها و کاروان‌هاي ثابت و متحرک


ورق قلع اندود (تين پليت):


 اگر روي ورق روغني (ورق سرد) را با يک لايه ف قلع پوشش دهند، به آن ورق قلع اندود مي‌گويند. ضخامت اين نوع ورق بين 0.16 تا 0.45 ميلي‌متر و جنس آن اغلب st12 کم‌کربن و نرم است.


ورق قلع اندود را براي ساخت قوطي چاي، کنسرو، روغن نباتي و مواد غذايي استفاده مي‌کنند. قيمت ورق آهن سفيد را در سايت آهن آلات شکوهيان ببينيد.


ورق آلو زينگ:


ورق آلوزينک را در مواردي مثل ساندويچ پانل ديواري، سقفي، جاهايي که اسيديته بالايي دارد، استفاده مي کنند. اگر بخواهيم ورق آلوزينک را با ورق آلومينيومي و گالوانيزه مقايسه کنيم، در ساختمان هاي با شرايطآب و هواي مرطوب، گزينه مناسب تري است.


ورق آلوزينک مقاومت بالايي در برابر خوردگي و زنگ زدگي دارد.


ورق ساندويچ پنل


از مصالح ساختماني براي ايجاد عايق حرارتي است. اين محصول از سه لايه ساخته شده است، لايه وسط سبک و لايه هاي بيروني محکم هستند. وقتي که در کنار سبک بودن، نياز به مقاوت خمشي بالايي باشد، ورق ساندويچ پانل گزينه خوبي است.


ورق کورتن:


داراي استحکام بالا و مقاوم در برابر خوردگي بوده و براي ساخت مجسمه و نماهاي بيروني ساختمان‌ها کاربرد دارد. برخلاف فولاد معمولي، فولاد کورتن وقتي در معرض رطوبت قرار مي‌گيرد يک لايه زنگ‌زده نازک و سبک روي آن ايجاد مي‌شود و همين لايه از خوردگي بيشتر فولاد و زنگ زدن لايه‌هاي زيرين محافظت مي‌کند.


در فولاد ورق کورتن مقادير کمي از کروم، نيکل و مس وجود دارد.مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها


فروشگاه فایل pdf یک شروع یک زندگی یک پایان آسمون ابری من... مثبت بشیم مقالات آشنایی با کاربردهای مختلف کلر yas ghanatabadi دختری تنها می نویسد تا ارام بگیرد آموزشی گزارش‌های ریاضی